Przegląd taktyczny Arsenalu

Nie tak dawno otwarte zostało okienko transferowe. Arsenal, tak jak większość klubów europejskich, poszukuje piłkarzy, którzy wzmocnią newralgiczne punkty w drużynie. W ostatnim wpisie informowaliśmy o niespodziewanym transferze. Do Arsenalu dołączył właśnie Fabio Vieria. Zarówno dla kibiców jak i szkoleniowca klubu jest to świetna wiadomość. Przynajmniej jeszcze kilku innych piłkarzy chciałby wiedzieć w drużynie Arteta. Wszystkie wzmocnienia, na których zależy Kanonierom wynikają z założeń taktycznych przyjętych do realizacji przez szkoleniowca. Obecny trener Arsenalu był w przeszłości asystentem Pepa Guardioli i wiele wskazuje na to, że chce aby jego drużyna grała podobny futbol co te prowadzone przez Guardiolę. Pewne zmiany w taktyce zostały już poczynione.

4-2-3-1

Do niedawna takim właśnie ustawieniem zawodnicy Arsenalu rozpoczynali spotkania. W momencie posiadania piłki drużyna zmieniała formację na 3-2-5 lub 2-3-5. Wszystko to po to być mieć możliwość atakowania 5 zawodnikami. W ustawieniu tym dwóch skrajnych zawodników rozciąga obronę przeciwnika, środkowy napastnik gra przeciwko środkowym obrońcom, a zawodnicy grający w półprzestrzeniach mają więcej miejsca i możliwości do zdobywania bramek. W tym ustawieniu największym problemem dla Arsenalu było wypełnienie luki w środku boiska. Z musu wchodził w tę pozycję Bellerin. Niestety ani on, ani żaden z pozostałych prawych obrońców Kanonierów nie czuł się w strefie środkowej zbyt dobrze. Z tego powodu większość ataków rozgrywana była przez Xhakę, ciężar gry przenosił się na lewą stronę. Przeciwnicy wiedząc o tym mogli lepiej przygotować się na spotkanie z Arsenalem.

Jednak 4-3-3

Po sprowadzeniu do zespołu Takehiro Tomiyasu na początku sezonu, plan gry uległ zmianie. Również Thomas Patrey w znaczący sposób przyczynił się do odświeżenia ustawień taktycznych. Ten „człowiek orkiestra” świetnie gra w defensywie i potrafi równie dobrze rozgrywać. Problemem dla Arsenalu była jego kontuzja, bo zmiennika w klubie brak. Jednakże Arteta ma zamiar kontynuować swoją wizję gry. Aby skutecznie przestawić zespół na ustawienie 4-3-3 poczynił już pewne wzmocnia. Z takich właśnie planów wynika transfer Vieiry.