Wielkie straty Arsenalu w sezonie 2020-2021

Sezon 2020-2021 był dość ciężki dla Arsenalu pod wpływem finansowym. Klub zanotował stratę w wysokości 107,3 milionów funtów.  

Ogromne straty klubu związane z pandemią  

Brak kibiców na stadionach związany z wybuchem globalnej pandemii przyczynił się do sporej obniżki dochodów z dni meczowych. W całym sezonie kibice mieli okazję odwiedzić The Emirates jedynie dwa razy. Niecałe 4 miliony funtów przychodu z biletów, w porównaniu z ponad 75 milionami uzyskanymi rok wcześniej jasno przedstawia straty, z jakimi musiał zmierzyć się klub.  

Brak przychodów nie wpłynął jednak na kwoty rozchodów. 244 miliony funtów pochłonęły pensje, a zyski transferowe znacznie spadły — z 63,6 milionów do niecałych 15.  

Wzrost zysków można było zaobserwować w związku z prawami do meczów – 184,4 miliona w porównaniu z 118,9 w roku poprzednim. Było to skutkiem między innymi sukcesów klubu, takich jak między innymi dotarcie do półfinałów Ligi Europy. Dla porównania — w poprzednich dwóch sezonach całkowita strata wynosiła 27 milionów w sezonie 2017-2018 i niemal 48 milionów w rozgrywkach 2018-2019. Wcześniej, przez 16 lat z rzędu Arsenal słynął z dodatniego bilansu finansowego.   

KSE UK Inc  pokryje zobowiązania klubu  

Pokrycie strat zadeklarowało KSE UK Inc, a więc właściciele klubu. W specjalnym oświadczeniu potwierdzono przesłanie środków na następne 12 miesięcy od daty wydania raportu. Nie jest jeszcze jasne, na jakich warunkach uzgodniono pożyczki od KSE UK Inc dla Arsenalu.  

Warto także podkreślić, iż według raportów KSE ponosi całkowitą odpowiedzialność za niedogodności związane z Superligą Europejską. Grupa monitoruje pewne aktualne sprawy dotyczące zamknięcia projektu. Jeśli w konsekwencji powstaną jakiekolwiek dodatkowe koszty — pokryją je właściciele. Przypuszczalnie będzie to obejmować spore wydatki prawne obejmujące wyjście Arsenalu z Super League.