Nowa karta klubów piłkarskich

Wyrównanie szans w Premier League

Sześć klubów Premier League opóźnia swoją decyzję na temat wyrażenia zgody na nową kartę przepisów ligi. Zamiarem największych w Anglii jest doprowadzenie do zaakceptowania zmian dotyczących kwalifikacji do europejskich pucharów.  

  

Nowy projekt „wielkiej szóstki”  

Do powstania zaistniałych niedogodności przyczynia się sześć największych klubów w Anglii. Są nimi Chelsea, Arsenal, Tottenham, Manchester United, Manchester City oraz Liverpool. Kluby wchodzące w skład „wielkiej szóstki” chcą, aby kwalifikacje do europejskich pucharów przebiegały nie tylko na podstawie wyników sportowych w konkretnym sezonie, ale również uwzględniały historyczne osiągnięcia.  

Oznaczałoby to, iż na przykład West Ham United, który znalazły się na czwartym miejscu w lidze, nie zagrałby w Lidze Mistrzów. Jego miejsce otrzymałyby dwa kluby z „wielkiej szóstki”, które zakończyły sezon z gorszymi wynikami sportowymi. Arsenal,  Tottenham, Chelsea, Liverpool, Manchester City i Manchester United wyjaśniają, iż pomysł zaistniał na skutek rozmów z UEFA po rezygnacji z projektu Superligi. Każdy z sześciu wymienionych wyżej klubów był zamieszany w projekt, który wycofano dobę po jego założeniu. Jednak UEFA obiecał klubom pewne udogodnienia.  

  

Liczne sprzeciwy wobec zasad kwalifikacji do pucharów w Anglii   

Jednym z powodów nastania sporów miało być dodanie do systemu kwalifikacji do europejskich pucharów miejsc na podstawie klubowego rankingu. Miałoby to na celu wspomóc gigantów w grze w Lidze Europy oraz Lidze Mistrzów po nieudanych sezonach. Informator „The Times” uznał jednak, iż nie nastąpiło żadne porozumienie, a pomysł, który zaproponowano, bardzo szybko został oddalony.  

Do głosowania w sprawie nowej karty przepisów ma dojść dzisiaj (wtorek 14 grudnia 2021 r.). Na ostatnim spotkaniu jeden z przedstawicieli klubów „wielkiej szóstki” przekonywał, iż Premier League domaga się takich rozwiązań, jakie miały miejsce w Urugwaju. Tam spadek wyliczany jest na w oparciu o trzy sezony. Przedstawiciele pozostałych 14 klubów odrzucają możliwość porozumienia, twierdząc, iż układ sił w lidze znacznie się zmienił po upadku Superligi. Wykazanie słabych punktów projektu miało na celu osłabienie pozycji najmocniejszych klubów.  

Każdy z klubów Premier League będzie każdego roku popisywał nową kartę przepisów. Jedną z najważniejszych zmian jest umieszczenie w niej zapisu o zakazie uczestnictwa w spotkaniach, które nie są organizowane przez EFL, Premier League, FIFA czy UEFA. Wszystko to ma na celu uniemożliwienie klubom odejścia w taki projekt jak Superliga.